آیا از این پس می توانید هنگام رصد در بکرترین نقاط ایران،اینترنت داشته باشید؟

نمایی از نحوه پوشش دهی شبکه ماهواره ای SES در پروژه O3b

آیا از این پس می توانید هنگام رصد در بکرترین نقاط ایران،اینترنت داشته باشید؟

O3b

شبکه ای از 20 ماهواره است که با هدف گسترش سیستم های مخابراتی و ارتباطات راه دور طراحی شده است.

ماهواره های این شبکه در مدار میانی زمین (MEO) در ارتفاع تقریبی 8000 کیلومتر با سرعت 18900 کیلومتر بر ساعت در هر شبانه روز 5 مرتبه زمین را دور می زنند.

این شبکه اساسا با هدف گسترش حجم تبادلات دیتا و مولتی مدیا برای اپراتور ها تلفن همراه و سرویس دهنده های اینترنت (ISP) بنا نهاده شده که تماماً متعلق به شرکت SES است. علت نامگذاری این پروژه بسیار جالب است.

O3b = [The] Other 3 Bilion

به معنای «آن سه میلیارد دیگر» اشاره به 3 میلیارد نفر از جمعیت زمین دارد که از طریق متداول به اینترنت دسترسی ندارند و این شبکه قادر است خدمات اینترنتی را به آنها عرضه کند. همانطور که پیشتر گفته شد این شبکه در ارتفاع 8000 کیلومتری از زمین قرار دارد، که تقریبا یک چهارم ماهواره های مدار زمین ثابت است، این ارتفاع کم به طور قابل توجهی پارامتر تاخیر در ارتباطات ماهواره ای را کاهش خواهد داد

پس از طراحی این شبکه در سال 2010، به ترتیب درماه ژوئن 2013، جولای 2015 و دسامبر 2014 در هر پرتاب 4 ماهواره در شبکه قرار گرفت بنابراین تا این لحظه 12 ماهواره در حال فعالیت است.


چهارمین محموله از این شبکه حامل 4 ماهوارده دیگر به فضا پرتاب شد تا تعداد ماهواره های فعال به 16 عدد برسد و در سال 2019 با ارسال 4 ماهواره دیگر پروژه به طور کامل تکمیل خواهد شد


/ 0 نظر / 20 بازدید