استیون هاوکینگ درگذشت

Now you are with the creator and know all the truth

«استیون هاوکینگ» فیزیکدان، نظریه‌پرداز و کیهان‌شناس معروف انگلیسی پس از چهل سال فعالیت علمی و تحقیقاتی درگذشت.

فرزندان «استیون هاوکینگ» در بیانیه‌ای با تایید این خبر اعلام کردند پدرشان در ۷۶ سالگی برابر 23 اسفند 1396 شمسی در اوایل روز چهارشنبه در منزل شخصی‌اش در کمبریج درگذشت.

در بیانیه آنها آمده است: «پدر دوست داشتنی ما امروز درگذشت. ما او را برای همیشه از دست دادیم.»


استیون هاوکینگ یک فیزیکدان نظری ، کیهان شناس برجسته و دانشمند سرشناس بریتانیایی است. در 8 ژانویه 1942 در انگلستان متولد شد. پدرش یک پزشک بود از همان کودکی به دانشمند شدن علاقه شدید داشت و همیشه سطح معلوماتش از سطح کلاس بالاتر بود. در 21 سالگی معلوم شد دچار یک بیماری پیشرفته بنام ALS است که بخش هایی از مغز و نخاع را مورد هدف قرار می دهد در آن زمان پزشکان گفتند استیون برای دو تا سه سال دیگر بیشتر زنده نیست. در آن زمان بود که همه رویاهای استیون برای دانشمند شدن و مطالعه کیهان بر باد رفت.

اما آنچه به او قوّت قلب و اعتماد به نفس بیشتری برای مبارزه با ناامیدی و بدبینی داد آشناییش در همان ایام با دختری به نام (جین وایلد) بود که بعدها همسرش شد. جین دانشجوی دانشگاه لندن بود اما تحت تأثیر هوش فوق العاده و شخصیت استثنایی استیون چنان مجذوب او شده بود که هر هفته به سراغش می آمد و ساعتی را به گفتگوی با او می گذرانید. آنها پس از چندی رسما نامزد شدند و استیون تحصیلات دانشگاهی اش را از سر گرفت زیرا برای ازدواج با جین می بایست هرچه زودتر دکترای خود را بگیرد و کار مناسبی پیدا کند. و او طی دو سال با اشتیاق و پشتکار این برنامه را عملی کرد در حالیکه رشد بیماری را در عضلاتش شاهد بود و ابتدا به کمک یک عصا و سپس دو عصا راه می رفت. ازدواجش با جین در سال ۱۹۶۵ صورت گرفت و او چنان غرق امید و شادی بود که به پیش بینی دو سال پیش پزشکان در مورد مرگ قریب الوقوعش نمی اندیشید. ولی امروز 49 سال از زمانی که پزشکان به او گفته بودند برای چند سال دیگر بیشتر زنده نیست می گذرد و او وارد 70 سالگی شده است او امروز تبدیل به بزرگترین دانشمند کیهان شناسی و فیزیک در دوران خود شده است.

او از هر گونه حرکت عاجز است 99 درصد عضلاتش از کار افتاده است.حتی از سال 1985 به بعد دیگر توانایی سخن گفتن را ندارد تنها چیزی که از او باقی مانده یک پوست و استخوان بروی یک صندی چرخدار است که تنها به وسیله کامپیوتر توانایی انتقال مفاهیمش را دارد.اما در پس این جسم خارق العاده ترین مغز جهان قرار دارد.گفته می شود که ضریب هوشی هاوکینگ 160 بوده در حالی که ضریب هوشی بیشتر افراد جامعه بین 85 تا 110 می باشد و یک درصد افراد ضریب هوشی بالاتر از 135 را دارند. جالب است بدانید که وی در 300 امین سالگرد مرگ گالیله 8 ژانویه 1942 به دنیا آمد.

این اعجوبه مفلوج استیون هاوکینگ پرآوازه ترین دانشمند دهه آخر قرن بیستم است که اکنون در دانشگاه معروف کمبریج همان کرسی استادی را در اختیار دارد که بیش از دو قرن پیش زمانی به اسحق نیوتن کاشف قانون جاذبه تعلق داشت. همچنین وی را انیشتین دوم لقب داده اند زیرا می کوشد تئوری معروف نسبیت را تکامل بخشد و از تلفیق آن با تئوری های کوانتومی فرمول واحد جدیدی ارائه دهد که توجیه کننده تمامی تحولات جهان هستی از ذرات ریز اتمی تا کهکشان های عظیم باشد. ویلچر یا صندلی چرخدار استیفن که بوسیله آن رفت و آمد می کند نیز از پیشرفته ترین پدیده های تکنولوژی است و با نیروی الکتریکی حرکت می کند. وی اتکای زیادی به ویلچر خود دارد چون علاوه بر حرکت با آن وسیله ای برای ابراز احساساتش نیز محسوب می شود.

استیون هاوکینگ بی شک مشهورترین دانشمند فیزیک در تاریخ است چرا که او علاوه بر اکتشافاتی در زمینه کیهان شناسی و سیاه چاله ها که نقطه عطف در دیدگاه بشر در مورد جهان هستی و کهکشانها ایجاد کرده نظریاتی ارائه نموده که واکنش متفکران و اندیشمندان جهان را موجب شد. کتابهای او بنام (طرح بزرگ) و (تاریخچه زمان) به شدت مورد استقبال جهانیان واقع شد و پرفروش ترین کتابهای یکصد سال اخیر شدند. هاوکینگ یک نمونه ی واقعی از بزرگ ترین انسان های تاریخ است که با غلبه بر مشکلات حتی غلبه بر مرگ و با امید به آینده و اراده و تلاشش و کوشش توانسته به آروزهای دوران جوانی خود که دانشمند شدن و مطالعه کیهان بود دست یابد.


شاید سالها طول بکشد تا صحت و سقم نظزیه های جدید استیفن هاوکینگ روشن شود زیرا آنقدر تازگی دارد که عجیب به نظر می رسد. اما عجیب تر از آن مغز این مرد است که این نظزیه پردازی ها و رهگشائیها از آن می تراود. او برای محاسبات طولانی و پیچیده ریاضی و نجومی خود حتی از نوشتن ارقام روی کاغذ محروم است و باید همه این عملیات بغرنج را در مغز خود انجام بدهد و نتایج را در حافظه اش نگهدارد بدینگونه فقط با مغزش زنده است و به قول دکارت چون فکر می کند پس وجود دارد.


اما این موجود این آدم معلول و نحیف و عاجز از تحرک و تکلم یک سرمشق است . . . .


برای آن ها که با امید و استقامت و تلاش بیگانه اند . . . 


برای آن ها که تواناییهای انسان و ارزش اندیشه سالم و سازنده را دست کم می گیرند . . . 


برای بدبین ها و منفی باف ها که در افق دید خود جهان را به گونه سیاهچاله ای مخوف و ظلمانی می بینند . . . .


به سخن استیفن هاوکینگ : ( در آنسوی هر سیاهچاله سپید چشمه ای وجود دارد )/ 0 نظر / 34 بازدید